top of page
  • תמונת הסופר/תניר ודל

הסיבה שלבתי עסק משתלם להקפיד על כללי הקורונה

עודכן: 10 בדצמ׳ 2020


התפרצות הקורונה גורמת לשינויים בהרגלי הצריכה. צרכנים רבים גילו את האפשרות לבצע קניות דרך האינטרנט מבלי בחנות פיזית. תחילה נאסר על כל החנויות להיפתח (למעט חנויות שהוגדרו כחיוניות), אחר כך נתנו להן להיפתח אבל עם הגבלת קונים בחנות, ובהמשך הותר רק לחנויות רחוב להיפתח, הותר גם לחנויות במרכזי קניות פתוחים להפתח, ואחר מכן גם קניונים ספורים פתחו את שעריהם. כל זה לווה בהגבלות שהטיל משרד הבריאות, ובהן סגר ראשון וסגר שני.שינויים בהרגלי הקנייה


חנויות ונותני שירות לקהל החלו להיערך לתקופה מתמשכת של שגרה בצל הקורונה. בכניסה אליהן הוצב שילוט הנוגע לכללי התנהגות בתקופה זו, העובדים והלקוחות החלו לעטות מסכות, נמצאו אלכוג'לים במקום, החלה הצבת מחיצות ועוד. ישנן חנויות ורשתות ששינו את המגוון הנמכר והחלו למכור מוצרים חיוניים, כדי שתהיה להן לגיטימציה להיפתח בעת איסור על פתיחת חנויות רגילות. מקומות מקבלי קהל נדרשים כעת להקפיד שקהל המבקרים בהם יקפיד על עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי. ישנם גופים שמקיימים בקרות לקוח סמוי כדי לוודא שהעובדים מקפידים על קיום ההנחיות בעצמם וכן מקפידים שקהל הנכנס בשעריהם שומר אף הוא על ההנחיות.


חנות, צילום אילוסטרציה. צילום מתוך ויקימדיה: Jan Hagelskamp1 CC BY 4.0איך מתמודדת רכבת ישראל עם הקורונה


גופים כמו רכבת ישראל שינוי רבות את התנהלותם, יצרו כללים חדשים, ומאפשרים התנהלות שגרתית ככל האפשר. תקופה ארוכה הייתה הרכבת סגורה, והיא חזרה לפעילות ביוני האחרון. לפי ההוראות חלה הגבלה על מספר העולים לרכבת. על כן, נדרש רישום מוקדם לנסיעה ברכבת. נוסע שרוצה להעלות לרכבת, חייב לבצע רישום קצר מראש לרכבת מסוימת. הוא מקבל שובר נסיעה, וכאשר הוא מגיע לתחנה הוא נתקל בדיילי תפעול שסורקים את השובר שקיבל. כעת הוא יכול להיכנס לתחנה. בתוך הרכבת חלה חובת עטיית מסכה. רכבת ישראל מעסיקה כעת פקחי קורונה שתפקידם לוודא שכולם הנוסעים עוטים מסכה. בין הכללים ברכבות, איסור על אכילה ושתייה.


רכבות הנוסעים ריקות בעת הזו יותר מהרגיל, מכיוון שעובדים רבים יותר נוהגים לעבוד מהבית, ועקב צמצום אירועים ומפגשים חברתיים. בתוספת להגבלת המקומות, ניתן למצוא כיום מושבים מרווחים. נוסף לכללים אלה, רכבת ישראל אינה פועלת בסופי שבוע ואינה מפעילה רכבות לילה. כמו כן משרד הבריאות אוסר הפעלה של תחנת נתב"ג. המטרה היא למנוע מן המגיעים לישראל לעלות על רכבת, אך מנגד צעד זה פוגע בנוסעים שמעוניינים להגיע לסביבה הקרובה לנמל התעופה, כמו למשל עובדים בקריית שדה התעופה.הקפדה על הכללים


יש גופים כמו חנויות ומרכזי שירות לקהל שמקיימים הקפדה מלאה, ומנגד יש גופים שבהם אין הקפדה על הכללים. כשבחנות אין הקפדה על הכללים, יש בה דוחק ולקוחות לא מקפידים על עטיית מסכות (קל וחומר כאשר העובדים בעצמם לא מקפידים על הכללים) היא פוגעת בעצמה. ישנם לקוחות רבים (ולא רק אוכלוסייה מבוגרת), שחוששים להיכנס לחנות שבה נמצאים אנשים בלי מסכות. מעבר לקנסות אפשריים, חנות ומרכז שירות לקהל עלולים להפסיד לקוחות. אעיד על עצמי שבמספר מקרים נמנעתי מלהיכנס למקום, כי העובדים היו ללא מסכות, וביצעתי קנייה במקום אחר.


לסיכום: חנויות צריכות להיות מעוצבות יפה, מזמינות להגיע אליהן, מדיניות המחירים צריכה להיות אטרקטיבית לקהל, השירות בהן חייב להיות איכותי ומגוון המוצרים אמור לקלוע לקהל היעד. לצד זאת ועוד נוסף גורם חדש והוא עד כמה מרגישים הלקוחות לשהות במקום, כל עוד הקורונה איתנו. חנויות מקפידות ירוויחו לקוחות, ברשתות שבהן אין הקפדה, הלקוחות יעברו למתחרים.

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentare


bottom of page